Organizacja czasu - jak stworzyć i uporządkować plan dnia, zaoszczędzić cenne godziny i ułatwić sobie życie?


Niedawno opisywałam Wam TUTAJ o zalety i wady planowania posiłków. To niewielki wycinek tego, jak można ułatwić sobie funkcjonowanie. Jestem typem osoby, która lubi wiedzieć wszystko z wyprzedzeniem. Wiadomo, są rzeczy nieprzewidywalne, zwłaszcza gdy współpracujesz z innymi. Niemniej jednak w natłoku obowiązków warto wypracować sobie schemat działania - to naprawdę upraszcza każdą czynność.

Gdy planuję mój czas przeważnie robię to z tygodniowym wyprzedzeniem. To optymalny okres, dla którego jesteśmy w stanie określić nasze obowiązki. Rzecz jasna, gdy znam daty różnych wydarzeń od razu wpisuję je do kalendarza.

Praca/studia
Na samym początku uwzględniam czas spędzony w pracy, a kiedy studiowałam, na zajęciach. Zawsze zakładam wersję pesymistyczną, co oznacza, że nie liczę na łut szczęścia, gdy to szef pozwoli mi wyjść wcześniej. Podobnie w czasie studiów starałam się nigdy nie ustalać wtedy innych rzeczy nie do odwołania, na przykład w trakcie wykładu lub zajęć - nigdy nie wiadomo czy w tym tygodniu asystent nie będzie miał złego humoru i nie przetrzyma nas do końca. 

Jeśli uda mi się skończyć wcześniej traktuję to jako bonus i dodatkowy czas, który mogę przeznaczyć na wcześniejsze wykonanie pozostałych obowiązków lub odpoczynek.

Dodatkowe zajęcia
W drugiej kolejności wpisuję wszystkie ściśle ustalone zajęcia, jak na przykład taniec, czy umówione treningi.

Praca/nauka w domu
Wielu z nas przynosi pracę do domu. Podobnie jest z nauką. Na obie te rzeczy trzeba poświęcić czas, warto jednak robić to z głową. Przede wszystkim należy realnie ocenić swoje możliwości, co za tym idzie nie zakładam, że wypełnię plik papierów w kwadrans lub przeczytam 500-stronicową książkę w pół godziny. Tutaj też zwykle jestem, pesymistką i wolę dać sobie więcej czasu na daną pracę, a w razie czego odpocząć jeśli skończę wcześniej niż zakładał to plan.

Spotkania ze znajomymi
Gdy umawiam się z kim staram się ustalić konkretną godzinę spotkania. Nie zawsze każdy rozumie skąd moje naciski na kontrety przy umawianiu się. Niemniej jednak dzięki temu to też jestem w stanie uwzględnić w planie.

Obowiązki w domu
Warto wziąć pod uwagę ile robimy w domu. Sprzątanie, czy zakupy to rzeczy od których nie uciekniemy. W przypadku zakupów. starajmy się zaplanować je wcześniej, tak aby przygotować listę zakupów. Ponadto dobrze jest je usytuować czasowo tak, aby pojechać do sklepu na przykład po drodze skądś - to także spora oszczędność czasu.

Czas dla siebie
Tak! Jeśli nie zadbamy o swoje ciało i ducha, nie pociągniemy długo w machinie trybików. 
Dlatego wygospodaruj troszkę czasu tylko i wyłącznie dla siebie, na to co lubisz. Ulubiona książka? Film? A może nowy kolor paznokci? Zrób to, co lubisz i uwzględnij to w planie. 
Rozłożenie wszystkiego w czasie ma służyć przede wszystkim Tobie, więc nie zapominaj o najważniejszej osobie wokół, której kręci się całe planowanie.

W drodze
Bardzo ważna uwaga podczas planowania różnych zajęć - uwzględniaj czas na transport. Zwykle wiesz, ile czasu zajmuje powrót z pracy do domu itp. Weź to pod uwagę i nie zakładaj, że w momencie kończenia jednego zadania, natychmiast wskakujesz w drugie w innym miejscu. Teleportacja nie jest jeszcze na porządku dziennym, więc nie zapominaj o czasie spędzonym w drodze.

Mam nadzieję, że te wskazówki ułatwią Wam nieco planowanie Waszego tygodnia! 
Powodzenia!

8 komentarzy:

 1. Nie umiem planować czasu. Mój plan dnia to zazwyczaj jedna wielka improwizacja. Zauważyłem natomiast, że im mniej tego czasu do dyspozycji posiadam, tym lepiej udaje mi się go zagospodarować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tak samo - im więcej do zrobienia, tym lepsza organizacja. Zbyt dużo wolnego działa na mnie bardzo rozleniwiająco.

   Usuń
 2. Bardzo przydatny post, spadł mi jak z nieba w tym okresie, w którym mocno muszę pracować nad moją organizacją. Póki co jeszcze troszeczkę nie ogarniam, mam wrażenie, że nie mam ani chwili na to, by w spokoju zająć się sobą - co chwilę jest coś do zrobienia. Jednak staram się wszystko zapisywać i planować, do mistrzostwa mi daleko, ale już widzę małą poprawę :) A dojazdy na uczelnie poświęcam na czytanie książek lub nadrabianie zaległości na blogach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny pomysł na wykorzystanie czasu w drodze na uczelnię.

   Usuń
 3. Zarządzanie czasem to jedna z najważniejszych rzeczy jeśli chcemy się rozwijać, fajny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że rady się przydadzą. Organizacja to podstawa :)

   Usuń
 4. Ja również dużo planuję ;) Jak reagujesz kiedy coś niweczy wszystkie Twoje plany? Nerwowo czy na luzie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od kalibru sprawy. Gdy wiem, że mogę przełożyć to na następny dzień, tak robię i nie martwię się. Gdy jednak tracę możliwość zrealizowania czegoś ważnego, wówczas wpadam w panikę. Dlatego właśnie lubię mieć wszystko na papierze, wtedy łatwiej mi posegregować wszystkie zadania, nawet w razie niespodziewanych okoliczności.

   Usuń

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!