Kaloryczność alkoholu - ile kalorii znajdziemy w popularnych napojach alkoholowych


Z pewnością zdarza Wam się wypić przy różnych okazjach mniejszą lub większą ilość alkoholu. Zastanawialiście się, jak ma się to do zdrowego stylu życia, który staracie się prowadzić? Nieduże ilości alkoholu nikomu nie powinny zaszkodzić, choć rzecz jasna wszystko zależy od okoliczności. Warto jednak pamiętać, że procenty poza innymi negatywnymi skutkami dla naszego organizmu, wiążą się także z dodatkowymi kaloriami i dzisiaj o tym. Zebrałam dla Was informacje o tym, ile kalorii znajdziecie w popularnych napojach alkoholowych. Pamiętajcie, że są to wartości orientacyjne, ponieważ ilość alkoholu także nigdy nie jest dokładnie znana, zwłaszcza w drinkach. Niezależnie od wyboru, powinniście pamiętać o rozważnej konsumpcji alkoholu w jakiejkolwiek postaci.


Czysty alkohol to 7 kcal na 1g. W napojach alkoholowych znajdziemy jednak nie tylko same procenty, ale także dodatki smakowe.


Piwo
W zależności od rodzaju, może dawać nam inna ilość kalorii. Małe ciemne piwo, czyli 0,3 l to około 250 kcal. Piwo typu porter (mocne) jest najbardziej kaloryczne - niemal 300 kcal w małym . Małe jasne piwo to nieco lżejsze rozwiązanie - około 210 kcal. Najmniej kalorii znajdziecie rzecz jasne w piwach bezalkoholowych - około 80 kcal w 300 ml, tam za energię odpowiadają właściwie tylko dodatki smakowe.


Wino
Wszystko zależy od woltażu i ilości cukru. Wino czerwone wytrawne to najmniej, bo około 50 kcal w kieliszku 120 ml. Dodatkowo zabiera polifenole, dzięki którym zyskało swoją sławę jako ochrona układu krążenia. Wino białe wytrawne ma niewiele więcej - około 75 kcal w kieliszku. Typ słodki to odpowiednio więcej kalorii białe - około 120 kcal , a czerwone - około 150 kcal .


Wódka i drinki
Wódka 40% ma około 250 kcal w 100 ml. Tworzone na jej bazie drinki mogą cechować się różną kalorycznością w zależności od ilości użytego alkoholu i soku na przykład szklanka ginu z tonikiem to około 350 kcal.


Inne alkohole
Najbardziej kalorycznych alkoholami są likiery - przeważnie około 100 kcal, ale czasem w zależności od składu nawet 170 kcal w małym kieliszku 40 ml. Wynika o z dużej zawartości czystego alkoholu, a także ogromnej ilości słodkich dodatków. Nieco lżejsze od nich są słodkie wódki smakowe. Wersje o pełnym woltażu 40% z racji dodatków będą bardziej kaloryczne niż czysta wódka i mają mniej więcej 130 kcal w 40 ml (czysta wódka to 110 kcal w 40 ml). Podobnie z wytrawnym wermutem - 120 kcal w kieliszku 120 ml.


Co zatem pić będąc na diecie? Najlepiej nic. Niestety alkohol to nie tylko puste kalorie w formie napoju, ale także i dodatkowe przekąski, nad którymi niejednokrotnie przestajemy panować. Z drugiej strony symboliczną ilość od czasu do czasu, jeśli po prostu prowadzimy zdrowy tryb życia, nie powinna nikomu zaszkodzić. Dobrze jednak pamiętać wtedy o kaloryczności alkoholu. 
Co sama wybieram? Oczywiście lampkę wytrawnego czerwonego wina. Jestem ogromną miłośniczką dobrego wina. Poza relatywnie niską kalorycznością (w porównaniu do pozostałych napojów alkoholowych) czerwone wino ma także udowodniony naukowo pozytywny wpływ na układ krążenia. 

Rzecz jasna nikogo z Was nie namawiam do picia alkoholu. Jak już wspomniałam, najlepszym wyborem jest całkowite unikanie alkoholu. Zdaję sobie jednak sprawę z trudności, jakie może to przysporzyć chociażby w sezonie weselnym. Dzięki temu będzie Wam łatwiej dokonać wyboru “mniejszego zła”.
Z kolei jeśli już zdarzy Wam się wypić za dużo sposoby na kaca znajdziecie TUTAJ.A jakie alkohole preferujecie Wy?

Chcecie być na bieżąco? Zapraszam do polubienia mojego profilu na:

Facebooku (TUTAJ)
oraz
Instagramie (TUTAJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!

Copyright © 2014 o zdrowszym odżywianiu i nie tylko... , Blogger