Obiad idealny - jak powinien wyglądać?


Dziś mam dla Was przepis na obiad idealny. Sporo osób pyta mnie, jak stworzyć taki posiłek. Jakie składniki, w jakich proporcjach i ilościach powinien on zawierać? Dziś odpowiem na to pytanie.Proporcje
Najprostsza metoda, która pozwoli Wam skomponować nieograniczoną liczbę posiłków to podział talerza na trzy główne części - połówka i dwie ćwiartki. 


Składniki
Każda część to inne składniki, wszystkie są równie ważne i potrzebne nam w odpowiednich ilościach. Dlatego właśnie nie powinniśmy rezygnować z żadnego z nich. Tylko zróżnicowana dieta dostarczy nam wszystkich witamin oraz mikro- i makroelementów. Wspominałam już niejednokrotnie, lecz powtórzę to po raz kolejny - żadna przesada i radykalizm nie są dobre dla zdrowia.


Pół talerza

Taką część naszego posiłku powinny stanowić warzywa. Najlepiej wybierać te sezonowe, ponieważ są najsmaczniejsze i najświeższe. Nie musi to być wcale skomplikowana sałatka, często prostota to najlepsze rozwiązanie i wystarczy zwykła sałata lub pomidory z ziołami. Warzywa zawierają mnóstwo witamin, kwas foliowy oraz błonnik. 

Jako że część witamin jest przyswajalna jedynie w towarzystwie tłuszczu (A, D, E, K) dodatek oliwy z oliwek, innego tłuszczu roślinnego lub nasion, na przykład słonecznika to dobry wybór. Nie tylko pozwoli nam na lepsze wykorzystanie witamin, ale także wzbogaci posiłek o niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Ćwierć talerza

To objętość przeznaczona na źródło białka. W zależności od Waszych upodobań może znaleźć się tam chude mięso, ryby lub produkty cenione przez wegetarian - na przykład na bazie soi, fasoli czy ciecierzycy. Na blogu znajdziecie masę przepisów, które możecie wykorzystać we własnej kuchni. Dla każdego coś dobrego, dlatego nawet nie zasypuję Was tu konkretnymi przykładami.

Ćwierć talerza

Pozostałą przestrzeń zapełniamy produktami skrobiowymi. Opcji jest całe mnóstwo. Mogą to być kasze - jęczmienna, jaglana, gryczana, kuskus; makaron - najlepiej pełnoziarnisty; brązowy ryż, a także ziemniaki, które bez dodatków, wbrew powszechnej opinii wcale nie są tuczące.


Wielkość
Cały posiłek powinien zajmować jeden duży talerz. Oczywiście w zależności od Waszego zapotrzebowania energetycznego (możecie je policzyć TUTAJ) całkowita porcja może być nawet dwa razy większa niż porcja dla innej osoby. Z tego powodu nie ma jedynej słusznej wartości mówiącej, ile powinniśmy jeść na obiad. Najważniejsze to zachować odpowiednie proporcje zarówno wewnątrz samego posiłku, jak i względem innych posiłków.

Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Wam te kwestie. 
Jeśli chcecie, aby na blogu znalazło się więcej wpisów o tematyce dietetyczno-zdrowotnej, dajcie znać w komentarzach.

A Wasz obiad wygląda tak, jak powinien?

Chcecie być na bieżąco? Zapraszam do polubienia mojego profilu na:

Facebooku (TUTAJ)
oraz
Instagramie (TUTAJ)

1 komentarz:

  1. Bardzo uniwersalne rozwiązanie. Od kilku lat trzymam się zasady, że pól talerza zawsze jest dla warzyw. Z drugą połówką bywa różnie czasem samo mięcho, czasem pieczone ziemniaki, kotlety z soczewicy albo podział taki jak pokazałaś.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!