Proporcje między posiłkami


Często pytacie mnie, ile powinniście zjeść w ramach poszczególnych posiłków. Jeśli korzystacie z moich jadłospisów, z pewnością sami wyłapaliście już, jak powinny wyglądać proporcje pomiędzy posiłkami. TUTAJ opisałam,jak skomponować idealny obiad. Jak to się ma do pozostałych punktów w naszym menu?Jeśli chcemy jeść zdrowo i zadbać o szybką przemianę materii, najlepiej zadbać o regularność posiłków. Przy typowym dniu zaczynającym się rano, a kończącym wieczorem, idealny odstęp pomiędzy posiłkami powinien wynosić 3-4 godziny. Regularne posiłki pozwalają na uniknięcie nagłych wahań poziomu cukru we krwi. Pamiętajcie jednak, że przekąski także traktujemy jak posiłki. Organizm stałe ma dostęp do swojego paliwa. Zapobiega to napadom głodu oraz spowolnieniu metabolizmu.


Jak to się ma do proporcji pomiędzy posiłkami?
Pięć posiłków w ciągu dnia brzmi jak niemałe wyzwanie, bo przecież kto będzie tyle gotował i tyle jadł? Nie zapominajcie o tym, że włączamy tu także przekąski, które nie wymagają przygotowywania. TUTAJ możecie policzyć swoje zapotrzebowanie na kalorie w ciągu dnia. Mając już całodzienną porcje, pora rozdzielić ją na poszczególne części.

Śniadanie 20%
Drugie śniadanie 15%
Obiad 35 %
Podwieczorek 10%
Kolacja 20%

Są to oczywiście wartości orientacyjne. W zależności od przerw pomiędzy posiłkami, można przesuwać część porcji pomiędzy posiłkami. Nie każdy ma możliwość jedzenia z zegarkiem w ręku. Jeśli zatem wiemy, że prędko nie zjemy następnego posiłku (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku), możemy zjeść nieco więcej przed tą przerwą, równoważąc to nieco mniejszymi posiłkami spożytymi w mniejszych odstępach czasowych.


Pokażę to na przykładzie 1600 kcal w ciągu dnia:

godz. 7.00
Śniadanie
25%* 1600 = 400 kcal

godz. 10.00
Drugie śniadanie
10%* 1600 = 160 kcal

godz. 13.00
Obiad
35 %* 1600 = 560 kcal

godz. 16.00
Podwieczorek
10%* 1600 = 160 kcal

godz. 19.00
Kolacja
20% * 1600 = 320 kcal


A jak to wygląda u Was? Trzymacie się odpowiednich proporcji?

Chcecie być na bieżąco?
Zapraszam Was do obserwowania za pośrednictwem
Instagrama TUTAJ oraz Facebooka TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!