Metody na efektywną naukę
W wielu zawodach ukończenie studiów jest jedynie początkiem nauki. Koniecznie trzeba się stale dokształcać i być na bieżąco z najnowszymi zaleceniami. Co prawda etap studiów mam już dawno za sobą, lecz niedawno w związku z koniecznością zdania ważnego egzaminu mogłam na nowo poczuć się jak za dawnych lat w czasie sesji. Miałam dzięki temu szansę wykorzystać moje stare metody na naukę. Postanowiłam się nimi w Wami podzielić.


Systematyczność
To najlepsza metoda na duże efekty przy minimalnym jednorazowym wysiłku. Poświęcając niewielkie porcje czasu na przestrzeni roku, nauka do egzaminu polega jedynie na powtórce i usystematyzowaniu sobie informacji, a nie na ich przyswajaniu na nowo. 

Notatki i kolory
W czasie przerabiania dużej porcji materiału zawsze staram się zakreślać najważniejsze rzeczy i później robić notatki z najważniejszych rzeczy. Oczywiście w zależności od etapu, na którym się znajdujecie pojęcie "najważniejszych" rzeczy nieco się zmienia. W czasie studiów zawsze rozpisywałam dokładnie mechanizmy i etapy, tak aby je zrozumieć, a do tego w punktach wypisywałam dodatkowe informacje, które uznawałam wówczas za przydatne. Gdy po przeczytaniu książki mamy już wybrane najważniejsze rzeczy poprzez zakreślenie ich lub zrobienie notatek, powtórki zajmą zdecydowanie mniej czasu.


Streszczenia i skrypty
Tak, ja też z nich korzystałam, chociaż traktowałam je jako formę powtórki materiału i zwrócenia uwagi na najważniejsze rzeczy, a nie jako materiał źródłowy. Często też zamiast robić notatki od nowa, nanosiłam na skrypty dodatkowe informacje zawarte w książce. Wart też pamiętać, że skrypty tworzone przez naszych kolegów pomimo ich szczerych chęci mogą czasem zawierać błędy.

Małe etapy
Najlepszą metodą pokonania jakiegokolwiek dużego i trudnego zadania jest podzielenie go na mniejsze etapy. Tak samo jest z nauką. Dobrze podzielić sobie większy materiał na mniejsze części, których przerobienie nie będzie już tak przerażające. Konsekwentne rozłożenie ich w czasie będzie z pewnością bardziej prawdopodobne niż wizja nauki "całeeeeeego" przedmiotu w kilka dni.Porządek
Istotnym zagadnieniem jest także miejsce pracy. Powinien tam panować porządek. Oczywiście rozłożone notatki czy książki nad którymi pracujemy są jak najbardziej wskazane, ale chodzi o to żeby nic dodatkowo nie odciągało naszej uwagi. 

W grupie raźniej
Dobrym rozwiązaniem jest także nauka w grupie, pod warunkiem że macie w miarę zdyscyplinowanych znajomych. W ten sposób można wytłumaczyć sobie wzajemnie niezrozumiałe zagadnienia, a w razie schodzenia z tematu wspólnie przypominać o celu spotkania. 

A Wy macie jeszcze jakieś metody na skuteczną naukę? Podzielcie się nimi!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!