Czym zajmuje się kardiolog?


W związku z nadchodzącym Światowym Dniem Serca przygotowałam dziś dla Was wpis o tym, czym właściwie zajmuje się kardiolog. 

Każdy doskonale wie, że sercem, lecz często pacjenci zgłaszają się do kardiologa z problemami odpowiednimi dla innych specjalistów lub wręcz przeciwnie - przez wiele lat leczą problemy typowo kardiologiczne pod okiem innego lekarza. Poza tym wiele osób zwraca uwagę, że zwłaszcza część zabiegowa jest niesamowicie ciekawa. Warto więc pokazać Wam na czym może polegać ta praca i jak wiele problemów obejmuje. Ciekawe, czy któryś punkt Was zaskoczy...?
Kardiologia, pomimo iż jest specjalizacją szczegółową to bardzo szeroka dziedzina medycyny. W końcu choroby układu sercowo-naczyniowego to obecnie najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Możemy ją z grubsza podzielić na część zachowawczą oraz zabiegową, do tego dochodzi jeszcze coraz nowocześniejsza diagnostyka.

Leczenie zachowawcze sprowadza się do przede wszystkim do leczenia farmakologicznego, czyli "tabletkowego". Nie ma ostrej granicy między schorzeniami leczonymi farmakologicznie, a tymi traktowanymi zabiegowo. Zwykle to kombinacja jednego i drugiego. Lżejsze, mniej zaawansowane stany na początku wymagają oczywiście odpowiedniej farmakoterapii. Dotyczy to na przykład nadciśnienia tętniczego, o którym pisałam Wam już TUTAJ i TUTAJ, niewydolności serca, łagodnej choroby wieńcowej, części zaburzeń rytmu serca, czy zaburzeń lipidowych. Ważną składową leczenia zachowawczego jest oczywiście także modyfikacja stylu życia, czyli odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Bez nich nawet najlepiej dobrane leki nie mają szansy pokazać w pełni swoich możliwości.


Gdy opcje farmakologiczne we wspomnianych przypadkach nie są już wystarczająco skuteczne przechodzimy do opcji zabiegowych. Dotyczy to na przykład progresji choroby wieńcowej lub niewydolności serca, a także zaburzeń rytmu serca. Poza tym istnieje także spora gama stanów wymagających zaopatrzenia zabiegowego już w momencie rozpoznania. 
Hemodynamika to dziedzina kardiologii zajmująca się wewnątrznaczyniowymi procedurami na naczyniach wieńcowych. W ten sposób (oczywiście przy współistnieniu odpowiednich dodatkowych wskazań) leczy się chorobą wieńcową, której manifestacją jest na przykład zawał lub nagłe zatrzymanie krążenia na jego tle. 
Elektroterapia to inna działka kardiologii, która z kolei leczy leczy zaburzenia rytmu serca Może polegać na przykład na wszczepieniu stymulatora serca potocznie nazywanego rozrusznikiem lub na zabiegu ablacji. 

Kiedyś wszystkie zabiegi na bijącym sercu wykonywali kardiochirurdzy, zaś obecnie te mniej inwazyjne procedury wykonują kardiolodzy. W ogromnym uproszczeniu, zabiegi wymagające otworzenia klatki piersiowej nadal są wykonywane w ramach kardiochirurgii, zaś te które można wykonać z dostępu przeznaczyniowego "przez dziurkę od klucza" to działka kardiologów.
Część zabiegów wciąż pozostaje na pograniczu obu tych specjalizacji i jest wykonywana przez zespoły składające się z przedstawicieli obu specjalizacji, na przykład usuwanie elektrod z serca czy przeznaczyniowe naprawy zastawek jeszcze kiedyś wymagające dużej operacji. 


Kolejnym zagadnieniem już poza częścią stricte leczniczą jest diagnostyka. W roku na rok można zaobserwować postęp i nowe możliwości wykrywania chorób. Diagnostyka kardiologiczna analogicznie do leczenia może mieć formę nieinwazyjną oraz inwazyjną. Najbardziej dostępną metodą oceny serca jest elektrokardiografia, czyli zapis aktywności elektrycznej serca (EKG). Może mieć ona swoje modyfikacje w postaci monitorowania całodobowego, jest to tak zwany Holter EKG.
Analogicznie, często zaniedbywaną formą diagnostyki jest zwykły pomiar ciśnienia tętniczego. On także może mieć wersję całodobową jako Holter ciśnieniowy. Poza tym, wśród szeroko dostępnych metod jest także echokardiografia, czyli wizualizacja serca w USG. Ma ona swoje modyfikacje, ponieważ dla większej szczegółowości w wybranych wskazaniach badania sondę można umieścić w przełyku pacjenta, a nawet wewnątrz naczyń wieńcowych! W tych przypadkach oczywiście diagnostyka ta staje się już opcją inwazyjną. Inne badania radiologiczne także mogą skupiać się jedynie na sercu, jak w przypadku tomografii oraz rezonansu magnetycznego. Dzięki tym badaniom można postawić rozpoznanie choroby i ustalić wskazania do leczenia zachowawczego lub zabiegowego.
Co więcej, hemodynamiści przed określeniem wskazań do wspomnianych już wcześniej zabiegów, w ramach początkowego etapu także wykonują badanie tętnic wieńcowych. Analogicznie zabieg ablacji jest również poprzedzony badaniem elektrofizjologicznym.

Te wszystkie zadania czekają jedynie na kardiologa! 
Oczywiście z czasem specjaliści nabywają większej wprawy i doświadczenia w wybranych dziedzinach kardiologii, ponieważ jak sami widzicie ogarnięcie tego wszystkiego na odpowiednio wysokim poziomie w zakresie zarówno części zachowawczej jak i zabiegowej jest w zasadzie niemożliwe dla jednego lekarza.
Podejrzewam, że w tej całej wyliczance i tak zapomniałam o którejś z istotnych dziedzin kardiologii. 
Może Wy zauważycie czy czegoś brakuje? A może któryś z podpunktów Was zaskoczył? Dajcie znać :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!