Tętniak aorty - czym jest, jakie daje objawy, jak się go leczy?


Zgodnie z zapowiedzią przygotowałam dla Was mocno kardiologiczny wpis. Dziś chciałam Wam poopowiadać o tętniakach aorty. To określenie zwykle budzi przerażenie wśród pacjentów, dlatego chciałam Wam przybliżyć czym właściwie jest i kiedy wymaga leczenia. 
Czym jest tętniak?
Aorta to główna tętnica naszego ciała. Rozpoczyna się częścią piersiową, która dalej przechodzi w brzuszną. Odbiera utlenowaną krew w serca i poprzez odchodzące od niej naczynia rozprowadza ją w kierunku tkanek całego organizmu. Nic więc dziwnego, że wszelkie patologie które jej dotyczą mogą budzić strach. Tętniak to nic innego jak nieprawidłowe poszerzenie naczynia krwionośnego, które może dotyczyć na przykład aorty.

Jakie daje objawy?
Jak już wspomniałam, aorta ma swoją część piersiową i brzuszną. Tętniaki mogą być zlokalizowane w obu tych odcinkach. Często mogą w ogóle nie dawać żadnych objawów, zwłaszcza w przypadku tętniaków aorty brzusznej. Jeśli dotyczą części piersiowej mogą powodować między innymi bóle w klatce piersiowej,  czyli nadal bardzo niespecyficzne objawy. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem może być pęknięcie tętniaka, które jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.


Skąd się bierze?
Powstawanie tętniaków w dużej mierze wynikają ze starzenia się i uszkodzenia struktur elastycznych naczyń oraz podwyższonego ciśnienia tętniczego. W rzadszych przypadkach mogą być spowodowane genetycznymi chorobami tkanki łącznej, na przykład zespołem Marfana.

Jak go wykryć?
Najprostszą metodą wykrycia tętniaka jest wykonanie badania usg. W przypadku tętniaka aorty brzusznej oczywiście mowa o usg jamy brzusznej. Z kolei w przypadku tętniaka aorty piersiowej rozpoznanie można postawić na badania echokardiograficznego. W obu przypadkach kryterium jest stwierdzenie poszerzenia dotyczącego wybranego odcinka aorty (dla każdego odcinka normy są inne). W przypadku stwierdzenia zmian dalszą diagnostykę poszerza się o tomografię (angio-TK).


Jakie są opcje leczenia?
Leczenie tętniaka jest uzależnione od jego wielkości oraz dodatkowych czynników. Jeśli jest relatywnie niewielki, nie powiększa się i nie daje objawów, wówczas podstawą jest leczenie wspomnianych już czynników ryzyka z farmakoterapią nadciśnienia tętniczego na czele (o którym pisałam TUTAJ). 
W sytuacji gdy wielkość tętniaka spełnia określone kryteria wielkości, metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Gdy występują inne dodatkowe sytuacje, na przykład pęknięcie tętniaka, występowanie objawów, szybkie powiększanie się zmiany czy współistniejące zespoły genetyczne, wówczas decyzja o zabiegu jest podejmowana zdecydowanie wcześniej. 

Mam nadzieję, żeby udało mi się przybliżyć Wam nieco ten obszerny temat. Dajcie znać czy chcecie, aby medyczne treści pojawiały się częściej na blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!