Jak rozpoznaje się cukrzycę?


W ostatnim cukrzycowym poście (TUTAJ) opisywałam objawy, które mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy. Wielokrotnie podkreślałam, że objawy wcale nie są aż tak charakterystyczne, a czasem mogą w ogóle nie występować. W związku z tym dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam w jaki sposób lekarz może potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie cukrzycy.

Rozpoznanie cukrzycy wydaje się relatywnie bardzo proste. 
Konieczne jest po prostu oznaczenie oznaczenie poziomu glukozy we krwi (glikemii) przy czym preferowane jest oznaczenie z krwi żylnej, czyli w ramach pobrania krwi z żyły do probówki, a nie "z palca". 
Kryteria obowiązujące w Polsce pozwalają wówczas na rozpoznanie przez lekarza cukrzycy w czterech sytuacjach:

- przygodnej glikemii conajmniej 200mg/dl przy występujących typowych objawach cukrzycy 
(*przygodna glikemia to oznaczenie jej poziomu w dowolnym momencie bez wcześniejszego przygotowania)

- przygodnej glikemii conajmniej 200mg/dl bez innych objawów cukrzycy oraz glikemii na czczo conajmniej 126mg/dl
(*konieczne są dwa osobne oznaczenia)

- dwukrotnej (w dwa różne dni) glikemii na czczo conajmniej 126mg/dl
(*na czczo oznacza 8-14h od ostatniego posiłku)

- glikemii conajmniej 200mg/dl po 2 godzinach w teście doustnego obciążenia glukozą
(*test doustnego obciążenia glukozą polega na oznaczeniu glikemii na czczo, a następnie podaniu w laboratorium do wypicia 75g glukozy i oznaczeniu glikemii 2 godziny po tym)


Oczywiście oznaczenie krwi "z palca" jest zdecydowanie prostsze i nie wymaga osobnej wizyty w laboratorium, w związku z czym jest idealne to badań przesiewowych oraz do samokontroli w domu. 
Co ciekawe, zalecenia amerykańskie dopuszczają rozpoznanie cukrzycy także na podstawie innych parametrów laboratoryjnych ocenianych przez lekarza (hemoglobiny glikowanej). 
Warto wspomnieć, że diagnostyka nie powinna być także przeprowadzana w momencie, gdy wyniki mogą być tymczasowo zafałszowane przez inne czynniki np. przyjmowanie szczególnych leków itp. 
To lekarz powinien wybrać odpowiedni moment na diagnostykę i to z nim powinniście konsultować wyniki! 
Dzisiejszy wpis miał za zadanie pokazać Wam, że diagnostyka tej częstej choroby nie jest ani bolesna ani długa, więc nie powinniśmy się jej bać.
Jak zaznaczałam ostatnio, objawy cukrzycy nie są wcale tak charakterystyczne tylko dla tej choroby, a u wielu osób są wręcz nieobecne. Z drugiej strony samo rozpoznanie cukrzycy jest relatywnie proste i szybkie, w związku z czym nie powinniśmy unikać okazji do kontroli poziomu glukozy we krwi.
Nawet jeśli ktoś nie ma typowych objawów cukrzycy (lub jej nieświadomy), a jest na nią chory, ma stale zwiększone ryzyko wszelkich powikłań tej choroby.

Celowo nie wspominałam dziś ani oni rzadszych typach cukrzycy, ani o cukrzycy ciążowej, ponieważ jest to rozległy temat na całkowicie osobny wpis. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!