Zdrowe świąteczne prezenty dla dzieci i dorosłych - recepta na przedświąteczną gorączkę


Niestety nie da się podarować w prezencie zdrowia. Mimo tego przygotowałam dla Was kilka lekarstwo na przedświąteczną prezentową gorączkę. Chciałam podzielić się z Wami moimi sprawdzonymi pomysłami na prezenty związane ze zdrowiem na nadchodzące mikołajki i święta. Zakupowy szał w pewnym momencie dosięga większość osób, dlatego aby nie dać się mu się zwariować rzućcie okiem na moje propozycje. Podzieliłam je na te dla dzieci, dorosłych oraz wszystkich niezależnie od wieku.


Dorośli 

Zamiast kupować na siłę kolejny przedmiot, który będzie tylko zajmował niepotrzebnie miejsce w domu, warto pomyśleć o prezentach w formie bonów lub karnetów do samodzielnego wykorzystania. Może to dotyczyć na przykład badań profilaktycznych. Część z nich nie jest refundowana lub trudno dostępna, więc i tak mogłaby stanowić konieczny wydatek dla obdarowywanej osoby. Oczywiście mam na myśli rzetelne badania ogólne, które powinna wykonywać każda osoba, na przykład podstawowe badania laboratoryjne, usg piersi, przegląd stomatologiczny itp. Oczywiście jeśli dana osoba leczy się z powodu choroby przewlekłej warto zrobić także rekonesans, czy nie wymaga dodatkowych badań związanych z monitorowaniem swojej choroby. 
Sami w domu mamy zwyczaj wykonywania badań w okolicach 6 grudnia. Dzięki temu pomimo nawału obowiązków zawsze pamiętamy o tym, aby wykonać je co roku.

Wspominałam już o tym, że w przypadku osób leczących się na schorzenia przewlekłe, dobrze zrobić "wywiad", czy dana osoba nie potrzebuje innego dodatkowego sprzętu, który ułatwiłby jej funkcjonowanie. W przypadku dziadków może to być na przykład ciśnieniomierz z dużym wyświetlaczem, który informuje o wyniku pomiaru także na głos (TUTAJ pisałam jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie zarówno aparatem manualnym, jak i automatycznym). Kolejnym ułatwieniem może być pojemnik na leki z przegródkami na każdy dzień. Dobrze zwrócić uwagę, aby leki nie były trzymane w zasięgu wzroku i rąk najmłodszych.


Dzieci

Po pierwsze, uważam że w ramach świątecznych prezentów należy wystrzegać się słodyczy. Jest to proste rozwiązanie, lecz próchnica i otyłość dotykają coraz większą ilość dzieci. W zamian za to dodatkiem do prezentu mogą być na przykład kultowe mandarynki czy orzechy. 

W przypadku zabawek, w zależności od wieku dziecka, ciekawym rozwiązaniem są wszelkie zabawki, które kształtują zachowania prozdrowotne. Mogą to być książeczki oswajające malca z rolą lekarza, pokazujące jak działa ludzkie ciało lub gry ćwiczące poprzez zabawę zasady udzielania pierwszej pomocy już dla kilkulatków. 


Niezależnie od wieku

Są także opcje, które sprawdzą się dla każdego niezależnie od wieku. 
Sami chyba przyznacie, że najcenniejszym prezentem, jaki możemy dać najbliższym jest nasz czas. Dotyczy to zarówno przedstawicieli młodszego, jak i starszego pokolenia. Budowanie dobrych relacji to element zdrowia psychicznego, dlatego taki prezent będzie korzystny dla obu stron. 
Można to także połączyć ze zdrowiem fizycznym i w przypadku najmłodszych takim prezentem może być na przykład wypad na łyżwy, narty czy basen. 
Dla starszych taką formą spędzenia czasu może być na przykład wspólny spacer lub po prostu wizyta i rozmowa lub pomoc w domu, na którą niejednokrotnie nie mamy czasu w ciągu roku.

Wspominałam także o unikaniu słodyczy w ramach prezentów. Oczywiście ta sama rada dotyczy także dorosłych. Tutaj pozostaje jeszcze pole manewru, jakim jest samodzielne przygotowanie odpowiednika słodkości w wersji bez cukru, na przykład pierniczków domowej roboty (przepis podrzucę Wam już niedługo). Pokazanie, że desery w wersji bez cukru są równie smaczne, może stanowić dobrą zachętę do większej dbałości o zdrową dietę w przyszłości. 

Ciekawą opcją w okresie świątecznym jest także udział w akcjach charytatywnych. Jeśli większość członków rodziny nie ma sprecyzowanych potrzeb, można kwotę, która zostałaby przeznaczona na niepotrzebne prezenty przeznaczyć na szczytny cel, na przykład leczenie wybranej osoby. 

A co Wy sądzicie o takich pomysłach na prezent? Może macie coś do dodania?

1 komentarz:

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!