Czy smog może mieć wpływ na serce?


Jakość powietrza w ostatnich latach podlega ścisłej kontroli. Dzięki temu wiemy kiedy i jak bardzo stan powietrza, którym oddychamy odstaje mocno poza normy. Związek zanieczyszczenia powietrza z chorobami układu oddechowego wydaje się być oczywisty dla większości z nas, lecz czy zastanawialiście się kiedyś czy jakość powietrza może mieć wpływ także na inne narządy i układy? Postanowiłam przyjrzeć się temu zagadnieniu z kardiologicznego punktu widzenia.


Niestety badania naukowe pochodzące z ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń. Zanieczyszczenie powietrza może prowadzić zarówno do powstania jak i pogorszenia przebiegu już obecnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to zwłaszcza choroby wieńcowej oraz niewydolności serca. 

Zanieczyszczenie powietrza jest już traktowane wręcz  jako tak zwany „nieklasyczny” czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego. Jako mechanizmu tego zjawiska upatruje się stresu oksydacyjnego wywołanego przez cząsteczki dostające się do naszego organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem.Stanowisko dotyczące zanieczyszczenia powietrza zostało zawarte także w oficjalnych wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących choroby wieńcowej i prewencji chorób serca.

Co więcej, w ostatnim badaniu opublikowanym na łamach prestiżowego czasopisma The New England Journal of Medicine, udowodniono związek pomiędzy stężeniem pyłu zawieszonego w powietrzu (PM10 i PM2,5) a ilością zgonów w tym czasie nie tylko z powodu chorób układu oddechowego, ale także sercowo-naczyniowego.

W związku z tym powinnismy nie tylko baczniej sprawdzać jakość powietrza przed wyjściem z domu i odpowiednio się zabezpieczać, ale też dołożyć wszelkich starań abyśmy poprzez własne działania dodatkowo nie pogarszali obecnej sytuacji ekologicznej.

Wiedzieliście o tym związku, czy dotychczas traktowaliście smog jako zagrożenie tylko dla płuc?

Literatura
CVD Prevention in Clinical Practice (European Guidelines on) Guidelines
2019 Guidelines on Chronic Coronary Syndromes
Liu, Cong, et al. "Ambient particulate air pollution and daily mortality in 652 cities." New England Journal of Medicine 381.8 (2019): 705-715.
Newby, David E., et al. "Expert position paper on air pollution and cardiovascular disease." European heart journal 36.2 (2015): 83-93.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!