Mycie rąk - 3 rzeczy, o których zapominamy chcąc mieć czyste ręce


Dużo mówi się obecnie o konieczności mycia rąk. Dla jednych to normalna czynność, dla innych odkrycie i przymus. Nie będę demonstrować jak to poprawnie zrobić, ponieważ możecie znaleźć już całą masę instrukcji w Internecie. Chciałam tylko zwrócić Waszą uwagę na to, że poza dokładnym myciem rąk, warto zwrócić uwagę także na inne aspekty przenoszenia drobnoustrojów na dłoniach.


Poniżej, dla przypomnienia, wklejam Wam instrukcję pochodzącą ze strony Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

źródło: https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/


Drobnoustroje pozostają w miejscach niedostępnych dla wody i mydła. Z tego względu warto ograniczyć ilość biżuterii. Pod pierścionkami powstaje schronienie dla drobnoustrojów. Jeśli nosicie na przykład obrączkę, wówczas należałoby zdjąć ją na czas mycia (tak aby umyć dokładnie wszystkie palce), a następnie i ją umyć osobno z obu stron.

Kolejne zagadnienie to paznokcie. Jeśli są za długie, wówczas również pod nimi powstaje środowisko korzystne do przetrwania dla drobnoustrojów. Z tego względu warto zdecydować się na krótko obcięte paznokcie.

Osobna sprawa to noszenie rękawiczek. Jeśli korzystacie z nich, na przykład w pracy, nie zwalnia to z mycia i dezynfekcji rąk! Ponadto należy także zmieniać często rękawiczki. Jeśli nie postępujecie w ten sposób, rękawiczki dają mylne poczucie bezpieczeństwa i „usypiają” naszą uwagę.

To jak, pilnujecie tych wszystkich zasad?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz to dla mnie nagroda i mobilizacja do dalszego pisania. Dzielcie się swoimi wrażeniami i przemyśleniami, chętnie wysłucham też Waszych uwag i sugestii, to miejsce tworzę dla Was!